Strona główna Nauka O technologi odlewania metali

O technologi odlewania metali

0
O technologi odlewania metali

Przemysłowa metoda wytwarzania wyrobów metalowych to odlewnictwo. Metoda ta polega na napełnieniu przygotowanej formy ciekłym metalem. Zastygając, metal zachowuje kształt, który został mu nadany w chwili, kiedy miał on stan ciekły. Proces wykonywania metalowych odlewów przebiega w pięciu etapach.

Na proces ten składają się:

  • wykonanie modelu odlewanego przedmiotu;
  • wykonanie formy odlewniczej;
  • przygotowanie metalu, czy zamianę jego stanu stałego w ciekły;
  • zalanie formy;
  • stygnięcie, wyjmowanie i formowanie odlewu.

Jaki będzie końcowy efekt zależy przede wszystkim od tego, jak dokładnie zostanie wykonany model odlewanego przedmiotu i staranności przygotowania formy odlewniczej. Modele pozwalają odtworzyć tylko zewnętrzne kształty odlewanego przedmiotu. Aby można było odtworzyć także jego kształty wewnętrzne stosuje się specjalne rdzenie. Rdzenie te wykonuje się w specjalnych formach o nazwie rdzennice. Do wykonywania form odlewniczych najczęściej stosuje się stalowe lub żeliwne skrzynki. Najbardziej proste odlewy są formowane ręcznie, bardziej skomplikowane formuje się maszynowo przy pomocy tak zwanych formierek.

Przygotowanie metalu niezbędnego do wykonania odlewów odbywa się piecach różnego rodzaju. Żeliwo topi się w piecach popularnie nazywanych żeliwiakami. Żeliwiaki są piecami szybowymi opalanymi koksem. Metale nieżelazne bardzo często topi się w piecach tyglowych. Czasem w odlewniach stosowane są także piece indukcyjne bądź płomieniowe piece konwektorowe.

Odlewy wykonuje się ze stopów metali nieżelaznych oraz ze stopów żelaza. Spośród stopów metali nieżelaznych odlewnicy najczęściej wykorzystują magnez, cynk, aluminium i miedź. Często wykorzystują także stop aluminium i krzemu, aluminium i miedzi, czy stop aluminium i cynku. Odlewy żelazne często wykonywane są ze złomu.

W odlewnictwie konieczne jest stosowanie między innymi topników. Ich zadaniem jest ochrona metalu przed działaniem tlenu. Dodatkowo usuwają one zanieczyszczenia, które mogą znajdować się na metalach. W odlewnictwie najczęściej jako topniki stosowane jest wapno palone, kamień wapienny, fluoryt oraz dolomit. Metal zanim zostanie odlany musi zostać odsiarczony i odtleniony. W trakcie topienia metali niektóre składniki utleniają się. Zadaniem odlewnika jest więc dobranie takiej ilości metalu do wykonania odlewu, aby miał on oczekiwane parametry. Gotowe odlewy poddawane są pracom wykończeniowym. Są więc czyszczone i szlifowane.

Praca odlewników jest bardzo odpowiedzialna, przebiega w bardzo trudnych warunkach, więcej informacji na ten temat tutaj.