Strona główna Pozostałe Co warto wiedzieć o Wiśle Płock?

Co warto wiedzieć o Wiśle Płock?

0
Co warto wiedzieć o Wiśle Płock?

Wisłą to jeden z tych klubów, które powstały tuż po II wojnie światowej. Skończył się wtedy ban na piłkę wprowadzony przez Hitlera i nowe kluby zaczęły pojawiać się na piłkarskiej mapie Polski, jak grzyby po deszczu. Wisła Płock ma całkiem sporą rzeszę swoich fanów, jednak każdy fan Ekstraklasy powinien przysiąść na chwilę i zgłębić wiedzę o beniaminku, który ma całkiem sporą szansę na to, żeby na kolejny sezon pozostać w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Wszyscy kibice, nie tylko Wisły, mogą powiedzieć: łączy nas piłka, ale żeby tak było w istocie potrzebujemy też wiedzy, z czym na piłka nas łączy? Co kryje się za nazwą Wisła Płock?

Największe osiągnięcia Wisły Płock…

… miały miejsce już w XXI wieku. W 2006 roku zespół z Płocka sięgnął po dwa, póki co jedyne, trofea w swoim dorobku – Puchar Polski (w meczu finałowym pokonała Zagłębie Lubin 3:2) i Superpuchar (1:2 to wynik finału, który Wisła zagrała z Legią Warszawa!). Mimo takich sukcesów, najwyższe miejsce w lidze Wisła zdobyła w 2005 roku, kiedy zakończyła sezon na 4. lokacie. Rok wcześniej była oczko niżej, rok później na 12. miejscu, a po sezonie, w którym zdobyła Puchar Polski spadła do I ligi.

Sezon 2016/17 to pierwszy po 6 latach, w którym Wisła Płock gra w Ekstraklasie. Póki co Nafciarze, bo taki przydomek Wisły funkcjonuje nadal, grają w lidze spadkowej o utrzymanie w ekstraklasie, jednak ich postawa przez cały sezon świadczy o tym, że jest to zespół, który spokojnie może grać w środku tabeli, czekając na lepsze czasy i kolejne osiągnięcia piłkarskie.

Najbardziej znani z Wisły

Wisła Płock może pochwalić się tym, że w jej szeregach zaczynali grę piłkarze, którzy później z powodzeniem występowali w Reprezentacji Polski. Mowa tutaj na przykład o Ireneuszu Jeleniu, który z Wisły przeniósł się do… innej Wisły, tej z Krakowa, gdzie otrzymał swoje powołania do reprezentacji. W Płocku zaczynał swoją karierę inny ważny dla krakowskiej Wisły piłkarz – Radosław Sobolewski. Wisła Płock wypuściła w świat jeszcze wielu innych piłkarzy, między innymi, Sławomira Peszko, Adriana Mierzejewskiego czy Jacka Góralskiego. W swoim obecnym składzie posiada również młodzieżowego reprezentanta Polski – Arkadiusza Recę, który występuje w Reprezentacji Polski U21.

Nafciarze

Przydomek klubu z płocka nierozerwalnie wiąże się z tym, co stanowiło pewną normę w piłce nożnej w czasach PRL-u, kiedy „pieczę” nad klubami sportowymi obejmowały państwowe zakłady produkcyjne lub państwowe organizacje – na przykład wojsko (Legia, Śląsk), milicja (Wisła Kraków) czy koleje (Lech Poznań). Nie inaczej było w przypadku Wisły Płock, nad którą patronat objęły Mazowieckie Zakłady Rafineryjne i Petrochemiczne. Od roku 2008 właścicielem klubu jest miasto Płock.

Najlepsi w Wiśle

Najbardziej rozpoznawalnym piłkarzem, który występuje obecnie w kadrze Wisły Płock jest Mateusz Piątkowski, były piłkarz Jagielloni Białystok i APOEL-u Nikozja. Piątkowski do Wisły Płock przeszedł już przed rokiem i wywalczył z nią awans do Ekstraklasy. Najlepszym strzelcem tego sezonu w Wiśle jest, póki co, Jose Kante, który na przestrzeni całego sezonu zdobył 9 goli.

 

Więcej informacji o Wiśle Płock w serwisie ŁączyNasPasja