Strona główna Nauka Jak poprawnie ozonować samochód?

Jak poprawnie ozonować samochód?

0
Jak poprawnie ozonować samochód?

Powietrze, którym oddychamy składa się między innymi z dwuatomowych cząsteczek tlenu. Kiedy w stratosferze dojdzie do wyładowania atmosferycznego lub nadfioletowego promieniowa dwuatomowe cząsteczki tlenu są rozbijane na dwa atomy. Łączą się one następnie ze sobą. W ten sposób powstaje alotropowa odmiana tlenu nazwana ozonem.

Jakie właściwości ma ozon?

Ozon jest związkiem, który ma zdolność wchodzenia w reakcje z roztoczami, bakteriami, pyłkami roślin, wirusami. Neutralizuje przykre zapachy. Działa bakteriobójczo i grzybobójczo. Może zostać wytworzony sztucznie. Służą do tego ozonatory. Od lat ozon jest wykorzystywany do oczyszczania wody pitnej oraz wody w basenach. Stosowany jest także w medycynie. Wykorzystuje się go nie tylko do dezynfekcji laboratoriów i pomieszczeń szpitalnych, ale także do leczenie chorób skóry, stopy cukrzycowej, owrzodzeń. Terapia ozonowa może też być wsparciem w leczeniu chorób wirusowych. Właściwości, którymi charakteryzuje się ozon wykorzystano także do czyszczenia klimatyzacji samochodowej. Stosując ozonator pozbędziemy się z wnętrza auta nie tylko przykrego zapachu, ale także zarodników, pleśni, grzybów i alergenów. Ozonator wytwarza ozon o niskim stężeniu, jest on więc nieszkodliwy.

Jak powinno wyglądać ozonowanie klimatyzacji w samochodzie?

Ozonowanie klimatyzacji jest bardzo skuteczną metodą na pozbycie się przykrego zapachu, roztoczy, pleśni, bakterii i grzybów. W większości dostępnych na rynku ozonatorów ozon jest wytwarzany metodą wyładowań koronowych. Aby ozonator zaczął wytwarzać ozon musimy podłączyć go do gniazdka elektrycznego. W samochodzie może też być gniazdko zapalniczki. Wszystko zależy od tego, jakim modelem ozonatora dysponujemy. Konieczne jest także włączenie klimatyzacji. Zaleca się nastawiać klimatyzację na najbardziej wydajną moc. Do tego powinna ona pracować w obiegu wewnętrznym. Ozonatory to urządzenia o niewielkich gabarytach. Bez trudu zmieszczą się na desce rozdzielczej lub na przednim fotelu. Po uruchomieniu silnika, włączeniu klimatyzacji wybieramy i nastawiamy czas, przez który urządzenie ma pracować. Następnie zamykamy okna, drzwi i opuszczamy samochód. Po zakończeniu ozonowania nie pozostaje nam nic innego, jak dokładnie wywietrzyć auto.

Czy ozonowanie jest bezpieczne?

Ozonator, który jest używany w serwisach do odgrzybiania klimatyzacji, jak również ten, który przeznaczony jest do domowego użytku wytwarza ozon w niewielkim stężeniu. Proces ozonowania klimatyzacji jest więc całkowicie bezpieczny dla właściciela samochodu. Ozon jest związkiem, który rozpada się bardzo szybko, po około 30 minutach powinien przejść w czysty tlen. Należy jedynie pamiętać o tym, aby ozonator działał przy zamkniętych oknach i drzwiach samochodu oraz o wywietrzeniu auta. Zapach ozonu może być we wnętrzu auta delikatnie wyczuwany jeszcze przez około trzy dni. Stężenie jest jednak tak małe, że nie grozi naszemu zdrowiu.

Ozonowanie jest wykorzystywane w bardzo wielu dziedzinach gospodarki, gdyż jest to bardzo skuteczna i bezpieczna metoda usuwania mikroorganizmów i brzydkich zapachów