Będąc już pewnym metody finansowania samochodu dla naszej firmy musimy nadal zastanowić się nad samą umową leasingu. Jednym z ważnych dla przedsiębiorców punków jest okres leasingu. Na jaki czas opłaca się go brać?

Już na samym początku należy nadmienić, że pewne ograniczenia nakładają na nas ustawy. Zatem chcąc starać się o leasing samochodu okres trwania umowy nie może być krótszy niżeli 24 miesiące – jest to 40% normatywnego czasu amortyzacji. Jak wiadomo patrząc na ten aspekt patrzymy głównie z powodów finansowych, które dotyczą naszej firmy. Tak naprawdę odpowiedź na to pytanie jest banalnie proste. Wiele firm ubiega się o leasing mimo tego, że posiada gotówkę, którą mogłaby przeznaczyć na ten cel. Dlaczego więc tego nie robi?

Ponieważ firmom zależy na płaceniu mniejszych podatków. Szukają zatem wokół siebie kosztów. Jeśli mogą to nawet w sklepie spożywczym odgradzają odpowiednie artykuły, które nadają się do odliczenia. Są to jednak niewielkie kwoty. Chęć posiadania samochodu w firmie jest przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Po pierwsze wiele przedsiębiorstw naprawdę potrzebuje tego środka transportu, a po drugie mogą z tej okazji mieć wiele korzyści podatkowych. Zatem nie interesują się nawet zakupem auta za gotówkę. Jeśli płacimy co miesiąc dość wysokie podatki to leasing pozwoli nam je zmniejszyć. I tutaj już pojawia się hasło czasu jeśli chodzi o leasing. Musimy wiedzieć, że raty leasingowe są stałe, nie zmieniają się jak w przypadku rat kredytu. Im krótszy okres tym większe raty leasingowe i adekwatnie – im dłuższy okres tym mniejsze raty. Takie założenia często pomagają nam w trakcie ubiegania się o leasing, kiedy wiemy jak aktualnie radzi sobie nasza firma.

Jeśli jesteśmy początkującymi przedsiębiorcami ubiegajmy się o możliwie najdłuższy okres, który może wynieść nawet 84 miesiące! Przy tym warto wiedzieć, że zawsze możemy ubiegać się o leasingodawcy o skrócenie okresu umowy leasingu w trakcie jego trwania. Jeśli natomiast nasza firma prosperuje bardzo dobrze i chcemy wrzucić w koszta możliwie jak największe kwoty to oczywiście wybierajmy najkrótszy okres – 24 miesiące.