Polskie parki narodowe mają się czym pochwalić, a piękne krajobrazy przyciągają na ich teren wielu turystów. Jakie parki narodowe w Polsce mogą się okazać najciekawszym celem wycieczki? Jakie atrakcje czekają na ich terenie na turystów? Są obszarami niezwykle ważnymi z punktu widzenia ochrony przyrody oraz nauki. Są jednocześnie wspaniałymi celami niejednej wycieczki, a spacery po ich terenie to rewelacyjna przygoda i unikalna lekcja przyrody zarazem.

Parki narodowe mają chronić piękno krajobrazu oraz niezwykły świat fauny i flory. Mają jednocześnie przyczyniać się do upowszechniania wiedzy na temat polskiej przyrody. Z tego też względu wyznaczane są szlaki oraz ścieżki dydaktyczne, dzięki którym można organizować wycieczki po wybranych parkach. Częstym zjawiskiem są też placówki muzealne i dydaktyczne, które powstają przy głównej siedzibie parku narodowego. Dzięki temu można organizować wiele zajęć teoretycznych i praktycznych, upowszechniając tym samym wiedzę na temat poszczególnych parków narodowych. A które z nich zasługują na szczególne wyróżnienie?

Dla tych turystów, którzy chcą poszerzyć swą wiedzę na temat przyrodniczych walorów polskiego wybrzeża, ciekawymi kierunkami wypraw mogą się okazać dwa parki nadmorskie: Woliński i Słowiński. Moc atrakcji czeka też na pojezierzach. Tu czekają takie skarby, jak Wigierski Park Narodowy lub Park Narodowy Borów Tuchowskich. Wiele atrakcji może nam też zaoferować Wielkopolski Park Narodowy, którego dumą są wspaniałe krajobrazy. Biebrza, Białowieża, Kampinos oraz Ujście Warty – oto kolejne parki, którymi warto się zainteresować. Wyjątkowe atrakcje czekają też na wyżynach. Tu największym powodzeniem cieszy się Ojcowski Park Narodowy – najmniejszy park narodowy w Polsce, który przyciąga licznymi atrakcjami oraz niezwykłą różnorodnością. Wspaniale prezentują się też te parki narodowe, które powstały na terenach górskich. Karkonoski, Tatrzański czy Bieszczadzki – oto najpopularniejsze parki, choć doskonale znane są i te atrakcje, które czekają na turystów w rejonie Babiej Góry oraz Gór Stołowych. Wspaniałym celem niejednej wycieczki może się też okazać Gorczański Park Narodowy, kojarzony z pięknymi halami i szałasami pasterskimi.