Badania krwi mają wiele różnorodnych zastosowań. Można ich używać do określania ogólnego stanu zdrowia, sprawdzać, czy w organizmie nie istnieją infekcje, oceniać jak pracują wątroba czy nerki, monitorować warunki genetyczne. Większość badań krwi zajmuje zaledwie kilka minut, a lekarz ogólny lub lekarz w szpitalu, pielęgniarka czy inny specjalista zinterpretuje badania krwi bez najmniejszych problemów.

Przygotowanie do badania krwi

Lekarz powie pacjentowi jak przygotować się do badania. Zazwyczaj rano należy unikać jedzenia i picia czegokolwiek, zaprzestaje się też przyjmowania pewnych leków, a w przeddzień nie wolno spożywać alkoholu. Ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarskich, które gwarantują, że wyniki nie będą zafałszowane. Jeśli pacjent nie stosuje się do zaleceń może to oznaczać konieczność powtórzenia niewiarygodnych badań.

Co dzieje się podczas badań krwi?

Pobierana jest próbka krwi z palca lub przedramienia. Próbki krwi od dzieci pobierane są często z dłoni. Zanim laborantka pobierze krew zaciska opaskę, aby uwypuklić żyłę i z niej pobrać krew. Używane są jednorazowe strzykawki, a wszystko to dla bezpieczeństwa pacjenta. Przed pobraniem krwi skóra przecierana jest płynem antyseptycznym. Na małą rankę po pobraniu krwi nakłada się gazik lub nakleja plaster.

Po badaniu…

Po badaniu pacjent może czuć się słabo lub odczuwać zawroty głowy. Jeśli zdarzało się tak w przeszłości podczas pobrania krwi, należy o tym poinformować lekarza. Ranki nie powstają, czasami niefachowe pobranie krwi tworzy na ręce dużego siniaka, który po kilku dniach znika bezpowrotnie.

Wyniki badania krwi

Próbka krwi jest zamykana w małym naczynku, podpisywana imieniem i nazwiskiem pacjenta, a następnie jest badana pod mikroskopem, traktowana odczynnikami chemicznymi, a wszystko to zależnie od rodzaju realizowanego badania. Wyniki wysyłane są do szpitala lub lekarza rodzinnego, czasami pacjent odbiera je osobiście w laboratorium. Niektóre wyniki gotowe są w jeden dzień, inne po kilku tygodniach. Czasami oczekiwanie jest trudne, szczególnie w przypadku np. oczekiwania na wyniki testów na obecność wirusa HIV. Jednak zawsze trzeba mieć nadzieję, że wyniki będą bardzo dobre. Nigdy nie wolno martwić się na zapas i przejmować tym, co stanie się za dzień, dwa czy też miesiąc.