Ozon to niezwykle wartościowy dla nas gaz, który bez wątpienia każda osoba kojarzy przede wszystkim z tego, iż jego warstwa chroni nas przed promieniowaniem słonecznym, które nie jest dla nas korzystne. Dzięki temu jednak, że udało się stworzyć specjalne urządzenia do wytwarzania ozonu, możemy korzystać z wszystkich jego właściwości, wśród których zdecydowanie najpopularniejszą i najchętniej wykorzystywaną jest doskonała dezynfekcja pomieszczeń, wody czy wybranych przedmiotów. Dzięki temu, ozonatory są sprzętem coraz częściej używanym w różnych sektorach gospodarki.

1. Hotelarstwo

Czyste pokoje hotelowe to tak naprawdę podstawa, dlatego tak ważne jest aby zostały one nie tylko dokładnie posprzątane, ale również odświeżone przed przyjazdem kolejnych gości. Zastosowanie ozonatora w tym przypadku jest zatem doskonałym pomysłem, gdyż pozwoli on pozbyć się nie tylko najmniejszych zanieczyszczeń, takich jak bakterie czy wirusy, ale również brzydkich zapachów, których zwykle bardzo trudno jest się pozbyć. Wystarczy pół godziny pracy ozonatora, aby w pokoju hotelowym panował przyjemny zapach świeżego powietrza.

2. Gastronomia

Kolejnym sektorem, w którym niezwykle ważna jest perfekcyjna czystość, jest oczywiście szeroko pojęta gastronomia. We wszelkiego typu lokalach, gdzie podawane są produkty żywnościowe, oszczędzić można sporo czasu, zaopatrując się w ozonator, który w szybkim czasie zdezynfekuje całe pomieszczenia, oraz znajdujące się w nich przedmioty.

3. Służba zdrowia

Sterylność szpitali, przychodni, gabinetów lekarskich czy poczekalni dla pacjentów to podstawa, dlatego regularne ozonowanie w tym przypadku jest absolutnie niezbędne. Dzięki niemu, niwelowane jest ryzyko zakażeń czy infekcji.

4. Baseny

Ozonowanie wody w basenach to doskonała alternatywa dla chlorowania, które pozostawia po sobie nieprzyjemny zapach oraz może podrażniać oczy. Dzięki ozonowi woda jest sterylna, usunięte zostają z niej glony i wszelkie zanieczyszczenia, a dodatkowo staje się ona przejrzysta.

5. Budownictwo

Ozonatory są niezastąpionymi urządzenia w sytuacjach, gdy mamy do czynienia z zawilgoconymi pomieszczeniami, takimi jak na przykład piwnice. Ich zastosowania pozwala na usunięcie zarodników pleśni oraz grzybów, a dodatkowo usuwają one nieprzyjemny zapach. Bardzo dobrze sprzęt ten spisuje się także w budynkach po pożarach czy powodziach, gdyż nie tylko doskonale dezynfekuje takie pomieszczenia, ale też usuwa ciężki zapach spalenizny.

6. Motoryzacja

Ozonowanie stosuje się zarówno w pojazdach służących do transportu towarów oraz ludzi w komunikacji zbiorowej, ale także w samochodach osobowych. Ozon przede wszystkim świetnie odkaża klimatyzację samochodową, oczyszczając ją z wszelkich bakterii czy grzybów i pleśni.