Polska leży w klimacie umiarkowanym. Mroźne zimy oraz chłodne wiosny i jesień sprawiają, że w domach i mieszkaniach niezbędne jest ogrzewanie. Najmniej problemu mają użytkownicy mieszkań, w których jest ogrzewanie miejskie. Wystarczy, że przykręcą lub odkręcą zawór i już mają odpowiednią temperaturę. Jednak pozostali muszą pomyśleć, aby wybrać najtańsze i ekologiczne ogrzewanie. Wbrew pozorom te dwa założenia da się całkiem nieźle połączyć.

Być może takie ogrzewanie nie będzie tanie przy zakupie, ale okaże się tanie w użytkowaniu. Obecnie można zastosować ogrzewanie gazowe lub olejowe. Dają one czystą energię, bo w procesie spalania powstaje dwutlenek węgla i woda. Innych substancji powstających przy spalaniu jest niewiele i skraplają się one w kominie. Dobre jest też ogrzewanie przy pomocy tzw. pomp ciepła.

Potrzebny jest jednak do tego ogród, w którym można zamontować rury. Być może w niektórych regionach Polski będzie niedługo ogrzewanie przy pomocy wód termalnych, ale na razie to przyszłość. Tanie i ekologiczne jest też ogrzewanie przy pomocy pieców na tzw. pelet, który robi się np. z wierzby energetycznej. Ta metoda jest coraz popularniejsza.

Każdy kto posiada dom energooszczędny, wie jak wielkie można z tego wynieść korzyści. Płaci się dużo mniejsze rachunki za prąd, ogrzewanie, ciepłą wodę. Poza tym ma się w domu zdrowsze i czyściejsze powietrze. Jest mnóstwo urządzeń i instalacji, które można zainstalować w takim domu, by jeszcze bardziej go unowocześnić. Ciekawą propozycją jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Jest ona idealnym dopełnieniem innych instalacji i systemów w domu o charakterze energooszczędnym. Jej główną zaletą i wartością, jest oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń, a więc korzystając z niej, unika się ryzyka pojawienia się w domu pleśni, grzybów, czy wilgoci, które są bardzo niekorzystne dla zdrowia. W każdym domu energooszczędnym, taki system się przyda, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. A jeśli dom jeszcze nie ma takiego charakteru, to taki system pozwoli mu to uzyskać. Wentylacja mechaniczna działa w oparciu o rekuperator.

To specjalne urządzenie, które odzyskuje ciepło z pomieszczeń i przerabia je na ciepło użytkowe. Jeśli wentylacja mechaniczna będzie dobrze zainstalowana, zapewni ona odzysk energii nawet do 95 %, co jest bardzo dużą wartością. Budując współczesny dom, nie można pominąć kwestii wentylacji. Dom, który jej nie posiada, będzie zawilgocony, może się w nim pojawić pleśń i grzyby. To zaś będzie niezdrowe dla mieszkańców i znacznie się na nich odbije. Nie ma więc się co zastanawiać, tylko powinno się zainwestować w tego typu system wentylacyjny i czerpać z niego korzyści.

Naucz się tego: http://www.Sarmata.pl