Współczesne społeczeństwo silnie uzależnione jest od życia na kredyt i za pożyczone pieniądze. Dotyczy to zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorców rozwijających działalność gospodarczą. W dobie kryzysu gospodarczego i trudnej sytuacji materialnej społeczeństwa, wzrosło ryzyko kredytowe, przez co banki zaostrzyły politykę weryfikacyjną i utrudniły klientom możliwość pozyskania potrzebnych środków. Alternatywą dla banków w pożyczaniu pieniędzy osobom indywidualnym, bądź udzielaniu kredytów dla firm stały się instytucje pozabankowe.

Pozabankowy kredyt dla firm, bądź osób fizycznych zaciąga się bez udziału banku, a więc z pominięciem skomplikowanej i rygorystycznej procedury weryfikacyjnej. Jest to istotne szczególnie dla tych, których historia kredytowa może budzić wątpliwości banków, przez co narażeni są na odmowę i nieprzyznanie pożyczki. Zwykle są one wyżej oprocentowane niż standardowe kredyty dla firm, jednak zaletą jest większa ich dostępność i przyznawalność. Jedną z form pożyczek pozabankowych są kredyty prywatne, które udzielane są przez firmy z prywatnym kapitałem, nie będące jednak bankami.

Instytucje takie łagodniej podchodzą do historii kredytowej klienta, często oferując kredyty dla firm lub osób indywidualnych bez wglądu do Biura Informacji Kredytowej, lub bez konieczności przedstawiania zaświadczeń o zarobkach. Łagodność w procesie weryfikacji ma jednak swoją cenę i tego typu pożyczki nie należą do tanich. Jeżeli jednak kredytobiorca zdecyduje się skorzystać z oferty firm niebankowych może liczyć na szereg udogodnień i mieć pewność, że pozyskane pieniądze przeznaczy na dowolny cel, bez konieczności informowania o tym żadnej instytucji.

Na polskim rynku działa wiele punktów bankowych nie związanych z żadnym bankiem, a oferujących kredyty dla firm i pożyczki dla osób fizycznych. W ofercie posiadają wiele opcji kredytowych, dlatego podobnie jak w tradycyjnym banku należy dokładnie się im przyjrzeć i wybrać tą najbardziej odpowiednią. Najłatwiej dotrzeć do takich placówek za pomocą internetu, gdzie w największym stopniu reklamują się tego typu pośrednicy finansowi. Należy także brać przykład z minionych wydarzeń i uważać na oferty parabanków. Ostatni upadek Amber Gold, obrazuje idealnie niebezpieczeństwo korzystania z usług firm, które nie funkcjonują wg prawa bankowego. Warto w celu sprawdzenia danej instytucji wejść na stronę Komisji Nadzoru Finansowego, na której to znajduje się lista podmiotów stosujących niebezpieczne praktyki.