Kiedyś gotując spędzało się przeważającą część dnia. Wszak paręnaście lat temu wszystkie dania kobieta przygotowywała własnymi rękami. W dniu dzisiejszym dużo czasu spędzamy poza domem, zatem przeważnie zamiast gotować, wybieramy mrożonki, w zrobieniu jakich nasza rola sprowadza się do włożenia ich do kuchenki mikrofalowej a potem zjedzenia. Aczkolwiek całkiem niedawno modne zaczęło być pożywne, dobre i co więcej domowe jedzenie. Coraz więcej ludzi spędza czas przy garach, aby poćwiczyć gotowanie i poznać nowe potrawy. Powszechne jest również gotowanie z przyjaciółmi.

Jak widać kuchnia, jako fajne miejsce spędzania wolnej chwili, wraca do łask i krok po kroku ponownie staje się fundamentalnym miejscem w domu. Żeby miło w niej spędzić czas powinniśmy porządnie ją zaaranżować. Jak się okazuje organizacja kuchni to w ogóle nie będzie taka prosta rzecz. Czyli wskazane jest poznać chociaż podstawowe normy ergonomiczności. O tym jak bardzo znacząca jest ergonomia przekonamy się dopiero, gdy nie zastosujemy się do niej przy aranżacji pomieszczenia. Tego rodzaju przeoczenie będzie nas kosztowało w przyszłości uciążliwym chodzeniem z kąta w kąt przy okazji przyrządzania chociażby nieskomplikowanych posiłków. W ergonomii istotne jest, żeby umiejscowić rzeczy kolejno: lodówka – zlew – kuchenka. Wspomniany układ znacząco ułatwi nam przygotowanie posiłków, gdyż zgadza się z kolejnością podczas robienia posiłków. Pierwsza jest lodówka. To do niej na samym początku podchodzimy i wyjmujemy produkty. Potem czyścimy je w zlewie, który będzie drugi w kolejności. Na końcu wrzucamy jedzenie do garów lub na patelnię – zbliżamy się więc do trzeciej w kolejności kuchenki. Dobra organizacja kuchni wymaga, aby te 3 konieczne w każdym mieszkaniu produkty zostały oddzielone komfortowymi blatami.

Z uwagi na wygodę gotowania najlepiej wybrać zlewozmywak wraz z ociekaczem, bo jest bardziej praktyczny. Chociaż zajmuje więcej miejsca, niż zlew bez ociekacza, niemniej jednak wykonuje on ważną funkcje, ponieważ stwarza możliwość odstawienia pozmywanych talerzy i jedzenia. Jeśli posiadamy niewielką kuchnię i w rezultacie także niewielki blat, taki ociekacz może realizować, w razie konieczności, zadanie dodatkowego blatu. Jeśli chodzi o baterię do zlewozmywaka, dobrze jest kupić taką z jednym uchwytem, bo szybciej i wygodniej będziemy mogli wyregulować temperaturę wody. Jeżeli decydujemy się na zmywarkę, zainstalujmy ją blisko zlewu. Nie ma przecież nic gorszego niż chodzenie z umytymi talerzami z jednego kąta pomieszczenia na drugi.

Stosując się do owych kilku fachowych porad podczas urządzania kuchni, zaoszczędzimy dużo czasu w przyszłości podczas robienia potraw. Na pewno będzie nam też wygodnie. Porządna organizacja kuchni polega właśnie na komforcie i ekonomizacji czasu w trakcie gotowania.