W Polsce ludzie narzekają, że rząd prawie wcale nie wspiera przedsiębiorców. Podstawowy a za razem najważniejszy zarzut przedsiębiorców oraz osób szeroko powiązanych z biznesem polega na tym, iż owszem rząd wymyśla co chwilę różne ułatwienia mające na celu uprościć zakładanie firmy i tym podobne. Można powiedzieć więcej, gdyż dosyć dawno temu uruchomione zostały środki z budżetu państwa (pochodzą one z funduszu pracy) dzięki którym można założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Jest to kwota wynosząca sześciokrotność średniej krajowej płacy brutto i jest ona kierowana do osób bezrobotnych zamieszkujących na terenie Polski.

Środki te mogą być przeznaczone na wszelkie środki trwałe jakie będą niezbędne do prowadzenia naszej działalności pewien procent tych środków możemy zainwestować w towar którym będziemy handlować w reklamę i tym podobne. Każdy urząd pracy posiada swój własny autorski regulamin który jest napisany na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia tak więc ogólny zarys koncepcji powinien być identyczny w całej Polsce. Głównym zarzutem osób, które już prowadzą działalność gospodarczą jest to, iż rząd nic nie robi dla firm które już istnieją. Z jednej strony niby zachęca, żeby zakładać działalność gospodarczą wspomagać rozwój gospodarczy polski a następnie katuje nas niestabilnym prawem dowolną interpretacją przepisów skomplikowanymi zasadami opodatkowania naszej działalności oraz co tu dużo mówić skandalicznie wręcz wysokimi składkami na ubezpieczenie społeczne.

Z punktu widzenia przedsiębiorców oraz z punktu widzenia (długoterminowego) rządzącej ekipy najlepiej było by, jakby rząd przestał dotować firmy, które co dopiero mają powstać a zrobił coś dobrego dla przedsiębiorców, którzy już istnieją na rynku. Tylko dzięki takim zabiegom gospodarka Polski będzie mogła w końcu wrzucić piąty bieg, aby jeszcze bardziej zmniejszyć poziom bezrobocia w kraju aby płace były co raz to wyższe no i w końcu aby zażegnać nasz problem demograficzny – tylko wtedy Polacy zaczną wracać do kraju a ludziom będzie żyło się lepiej. Najsmutniejsze jest to, że cała aktywność rządzących w tej sprawie kręci się po prostu wokół kalendarza wyborczego.