Teraz, kiedy internet ogromnie się rozwinął, ludzie chcący się samemu uczyć obcych języków mają sporo prościej, niż dawniej. W dawnych czasach, jeśli ktoś miał chęci samemu uczyć się języka niemieckiego czy angielskiego, to mógł wykorzystać tylko kasetowy magnetofon z przegranymi lekcjami i słowniki papierowe, gdzie przy każdym wyrazie była przedstawiona informacja, jak go wymawiać.

Teraz, w czasach sieci internetowej praktycznie każdy, posiadający zapał i chęci, aby poznawać języki, może znaleźć mnóstwo pomocy dydaktycznych i materiałów. W internecie znaleźć można mnóstwo multimedialnych kursów, które uczą zarówno słów i wymowy, jak i gramatycznych konstrukcji. Przedstawienie poprawnej wymowy, możliwości nieograniczonego odsłuchiwania poszczególnych lekcji powodują, że praktycznie każdy, chcący choć trochę polepszyć swój język z kursem tego typu bez problemów może to zrobić. Bardzo dużej zmianie uległy również językowe słowniki. Wcześniej dostępne były tylko w wydaniach książkowych, teraz duża ilość internetowych serwisów proponuje bardzo obszerne słowniki we wszystkich popularnych językach. W zasadzie każdy słownik angielsko polski, jaki można wyszukać w sieci internetowej, już nie jest takim samym słownikiem, którego używali trochę starsi z nas. Obecne słowniki internetowe przede wszystkim są niezwykle proste w użytkowaniu.

Wystarczy że wpiszemy słowo do przetłumaczenia, nacisnąć wyszukiwanie i po kilku sekundach otrzymamy dostępne wersje szukanego słowa. Zależnie od jaką wersję słownika używamy możemy dostać translację z potocznego języka, lecz również, jeżeli potrzebujemy, to mamy możliwość dostać tłumaczenie ze specjalistycznych słowników, przykładowo technicznego, biznesowego czy medycznego. Dzięki takim słownikom przetłumaczenie danego słowa na inny język dla nikogo już nie powinno być problemem.