O ile z pewnością istnieją zegarki lepsze i gorsze, to nie da się powiedzieć, który zegarek jest najlepszy. Wszystko zależy bowiem od naszych potrzeb i przeznaczenia mechanizmu. Istnieje jednak kilka zasad, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze zegarka, który bedzie spełniał nasze oczekiwania.

Mechanizm i szkiełko

Po pierwsze mechanizm. To serce każdego zegara i jego jakość decyduje o tym, czy będziemy z naszego zakupu zadowoleni. Mechanizm musi być przede wszystkim jak najmniej awaryjny. To priorytet przy każdym zakupie. Kolejnym dylematem jest wybór pomiędzy mechanizmem elektronicznym i mechanicznym. W pierwszym przypadku, energie pozyskujemy z baterii. W drugim zaś za pośrednictwem naciągu. Z czysto praktycznego punktu widzenia, korzystniejszy wydaję się mechanizm elektroniczny. Jest dokładniejszy, nie wymaga częstego serwisowania i w powszechnej opinii dokładniej odmierza czas. A jednak to zegarki mechaniczne cieszą się większym prestiżem, a wśród najdroższych produktów tego typu zajmują czołowe lokaty.

Kolejnym elementem, na który musimy zwrócić uwagę, jest szkiełko. Wedle ogólnie przyjętych zasad jest ono tym lepsze, im twardsze, czyli bardziej wytrzymałe. Najdroższe modele są wyposażone w szkła z szafiru naturalnego, a te nieco tańsze z szafiru syntetycznego. Modele ze średniej półki mają szkiełka mineralne. Za najsłabszy uważa się powszechnie plastik. O twardości szkiełka mówi nam skala Mohsa. Im wyższy jest współczynnik danego materiału, tym jest on twardszy i bardziej wytrzymały.

Koperta i pasek

Koperta, czyli obudowa zegarka powinna być wykonana z jednego rodzaju materiału. Takie mechanizmy tworzą producenci z tak zwanej wyższej półki. Jeżeli decydujemy się na zegarek ze złota, to szukajmy produktu, który jest wykonany w całości z tego metalu, a nie tylko złocony. Jeżeli nie stać nas na złoto, wybierzmy stal. Unikajmy natomiast kopert wykonanych łączenia różnych metali w celu sztucznego podniesienia wartości produktu. Dzięki temu mamy pewność, że kupimy zegarek trwały i długowieczny. W przypadku wyboru paska czy bransoletki sprawa jest stosunkowo prosta. Najbardziej klasycznym wyborem jest oczywiście pasek ze skóry. Jednak wiele zależy tu o indywidualnych preferencji i gustu. Skóra ma tę zaletę, że jest bardziej przyjazna dla skóry i lżejsza. Bransoletki są zdecydowanie bardziej wytrzymałe, ale mogą powodować dyskomfort, zwłaszcza przy długotrwałym noszeniu zegarka.

Moda i prestiż

To niezwykle subiektywna kategoria, o której znaczeniu możemy zadecydować tylko indywidualnie. Jeżeli szukamy zegarka, który jest sygnowany przez producenta będącego na topie, to po prostu upewnijmy się, że na wybranym przez nas produkcie, nazwa marki jest odpowiednio widoczna. Jeżeli jednak zależy nam na jakości, to musimy mieć pełną świadomość, że sama popularność marki jej w żaden sposób nie gwarantuje. Na rynku obecne są zegarki modnych producentów wysokiej jakości i równie modnych wytwórców, które są awaryjne, nieodporne na uszkodzenia mechaniczne i nieprecyzyjne. Dlatego, jeśli zależy nam na połączeniu tych dwóch cech, to postarajmy się dowiedzieć dokładnie, jaka jest charakterystyka naszego wyboru i jego specyfikacja techniczna. Zachęcamy do zapoznania sie z tym artykułem, który opisuje modne ostatnio zegarki Giacomo Design.