Włosy pełnią głównie rolę ozdobnika na naszych głowach, ponieważ pod względem biologicznym ich znaczenie jest niewielkie. Dla wielu osób włosy stanowią wyznacznik zdrowia oraz dobrego wyglądu, dlatego ich wypadanie nie cieszy raczej nikogo. Codziennie gubimy ich od 50 do około 100 i jest to zjawisko zupełnie normalne. Jednakże musimy pamiętać, że nadmierna utrata włosów to nie tylko problem estetyczny, ale i również zdrowotny, ponieważ często utrata włosów spowodowana jest przez choroby skóry głowy.

Łysienie

Łysienie jest przejściowym bądź też trwałym wypadaniem włosów na powierzchni skóry głowy. Do najczęstszych czynników powodujących łysienie należą: stres, nieodpowiednia dieta, przewlekłe choroby drobnoustrojowe (cukrzyca, schorzenia wątroby, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, a także zaburzenia hormonalne, czy też leki (retinoidy, środki cytotoksyczne). Możemy wyróżnić następujące typy łysienia:

  • Łysienie plackowate – ogniskowa utrata włosów przebiegająca bez bliznowacenia. Dotyczy nie tylko okolic skóry głowy, ale również innych owłosionych miejsc na ciele człowieka. W tym typie łysienia ogniska pojawiają się nagle i bez wyraźnych objawów, chociaż czasami może pojawić się świąd lub też pieczenie skóry. Może pojawić się w każdym wieku do 40. roku życia, ale najwięcej osób choruje pomiędzy 10, a 19 rokiem życia.
  • Łysienie androgenowe – pojawia się u ludzi z mieszkami włosowymi wrażliwymi na androgeny. To najczęstszy powód utraty włosów u 70% mężczyzn i 40% kobiet. U mężczyzn objawia się zakolami, czyli zanikiem włosów na skroniach, często prowadzi do całkowitego wyłysienia u przedstawicieli płci męskiej. Natomiast u kobiet ten typ łysienia zwykle objawia się w postaci rozproszonego przerzedzenia na szczycie głowy. Główną przyczyną tej choroby jest testosteron. Skutecznym rozwiązaniem dolegliwości może być seria produktów DrHair
  • Łysienie bliznowaciejące – rzadki rodzaj łysienia, w którym dochodzi do nieodwracalnej utraty włosów. Objawia się zastąpieniem mieszków włosowych przez tkankę łączną włóknistą. W efekcie ten rodzaj wypadania włosów doprowadza do bliznowacenia.

Łysienie kiłowe

Kiła jest chorobą genetyczną przenoszoną drogą płciową, której bezpośrednią przyczyną jest zarażenie przez człowieka krętkiem biały. Problem łysienia kiłowego pojawia się po 6 miesiącach trwania tej nieprzyjemnej dolegliwości i dotyka średnio co dziesiątą osobę zakażoną krętkiem bladym.  Łysienie kijowe objawia się dość nagłym wypadaniem włosów w okolicach skroni i na potylicy. Do objawów tej choroby należy również przerzedzenie włosów na całej powierzchni głowy oraz osłabienie brwi rzęs i owłosienia łonowego, a u mężczyzn zarostu na twarzy.

Łojotokowe zapalenie skóry

Łojotokowe zapalenie skóry to przewlekła choroba, który objawia się poprzez zmiany rumieniowo – złuszczające na owłosionej głowie, czy też skórze twarzy oraz klatki piersiowej. Główną przyczyną pojawienia się tej dolegliwości jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych oraz zakażenie grzybem drożdżopodobnym. Osoby cierpiące na łojotokowe zapalenie skóry mogą skarżyć się również na niewielki świąd. U osób zmagających się ze stanem zapalnym tej choroby na skórze głowy, może pojawić się przerzedzenie włosów.