Dieta ketogeniczna jest dietą wysokotuszczową i niskoweglowodanową. W większości wypadków każdy z nas dziennie średnio spożywa ok.

  • 35% tłuszczów
  • 50% węglowodanów
  • 15% białek

W ramach diety ketogenicznej wartości te wyglądają następująco:

  • 80-90% tłuszczów
  • 10-20% białek i węglowodanów łącznie

W codziennym naszym funkcjonowaniu głównym źródłem energii dla nas są węglowodany. Gdy ograniczamy w diecie tę grupę produktów organizm zaczyna poszukiwanie innych źródeł energii. W tym wypadku będą nią tłuszcze i tworzące się w procesach metabolicznych ciała ketonowe, które są w stanie jednak dostarczyć organizmowi tylko 70% niezbędnej energii, tym samym pozostaje on niedożywiony, na minusie zapotrzebowania w energię.

Jak działa dieta ketogeniczna?

Po pierwszych kilku dniach wdrażania diety ketogenicznej umysł człowieka wchodzi w stan euforyczny, poprawia się samopoczucie, ciało wydaje się lekkie, chce się fruwać!. Ale gdy mijają pierwsze 2-3 miesiące następuje wyraźna zmiana. Człowiek odczuwa utratę apetytu, senność, zaparcia, zmianę zapachu potu i moczu oraz oddechu, pojawia się nieustanne pragnienie. Podczas stosowanie diety ketogenicznej z uwagi na brak w diecie węglowodanów, organizm absorbuje energię z własnych tłuszczów i białka. Dzięki temu dieta oddziałuje najskuteczniej na osoby pragnące pozbyć się niechcianych kilogramów.

Rosnąca podaż tłuszczów spożywanych w diecie przy niewielkiej ilości węglowodanów czyni wyraźne zmiany w procesach metabolizmu. Z rozkładającego się tłuszczu w wątrobie powstają ciała ketonowe, czyli aceton, acetooctan, oraz kwas betahydroksymasłowy. Przenikają one do ośrodkowego układu nerwowego i zamieniają się w zastępczy, wobec braku glukozy pochodzącej z węglowodanów, zapas energetyczny dla neuronów. Potwierdzają to zjawisko badania laboratoryjne moczu i krwi, gdzie zachodzi zjawisko ketozy, czyli wysokiej koncentracji ciał ketonowych.

Dieta ketogeniczna w leczeniu chorób

Jak dotąd nie wyjaśniono jeszcze, dlaczego i w jaki sposób dieta ketogeniczna oddziałuje pozytywnie na osoby chorujące na poważne schorzenia. Wiadomo jednak, że dietę tę zaleca się szczególnie dzieciom chorym na padaczkę lekooporną oraz osobom z wrodzonymi błędami metabolizmu. Powinny stosować ją także chorzy z zespołem Retta, zespołem Duveta, zespołem Doose’a. Dieta ketogeniczna wspomaga leczenie autyzmu, choroby Alzheimera, Parkinsona oraz niektórych typów padaczek czy encefalopatii.
Nie wiadomo również na czym polega działanie diety ketogenicznej, gdy zmniejsza ona częstotliwość napadów padaczkowych.

Interesują Cię diety ketogeniczne ? Portal altruizmonline.com znajdzieszdiete ketogeniczną dla początkujących pozwoli Ci znaleźć świetne inspiracje!