Coraz więcej osób decyduje się dziś na zakup oczyszczacza powietrza do swojego mieszkania. Mimo iż zakup urządzenia może się wydawać łatwym zadaniem, to wcale takim nie jest, gdyż w sklepach dostępnych jest wiele modeli o różnych parametrach.

Na co zwrócić uwagę wybierając urządzenie?

Podczas wyboru oczyszczacza powietrza konieczne jest zapoznanie się z wszystkimi jego parametrami. Do najważniejszych z nich należy system filtrowania, a dokładniej ilość filtrów znajdujących się w urządzeniu. Najlepszym rozwiązaniem są urządzenia z trzema filtrami. Filtr wstępny wyłapuje zanieczyszczenia mechaniczne dużych rozmiarów, które powszechnie występują w powietrzu. Ponadto, do oczyszczania powietrza dochodzi także na powierzchni tak zwanego filtra HEPA, który ma za zadanie wyłapywać dużo mniejsze drobinki, taki jak kurz oraz liczna sierść zwierząt domowych. Kolejnym filtrem, który bardzo często posiada oczyszczacz powietrza, jest specjalistyczny filtr węglowy, odpowiedzialny głównie za niwelowanie szkodliwych i po prostu nieprzyjemnych zapachów różnego pochodzenia.

Ważnym parametrem oczyszczacza jest także funkcja nawilżania powietrza. Okazuje się ona bardzo przydatna, szczególnie w okresie grzewczym, kiedy powietrze bywa mocno przesuszone. Jeżeli oczyszczacz posiada funkcję nawilżania, konieczne jest sprawdzenie zasobności zbiornika na wodę. To bardzo ważne, ponieważ im większy zbiornik, tym rzadziej będziemy zmuszeni wymieniać wodę. Warto również zauważyć, że najlepsze oczyszczacze powietrza dają możliwość jonizacji powietrza oraz posiadają lampy UV. Lampa odpowiedzialna jest między innymi za likwidację bakterii, grzybów i roztoczy, natomiast funkcja jonizacji pozwala poprawić stan powietrza, poprzez naładowanie go jonami ujemnymi.

Wydajność, jako kluczowy parametr

Oczyszczanie powietrza w mieszkaniu jest dziś niezwykle ważne, jednak aby było skuteczne, niezbędny jest wybór odpowiedniego urządzenia. Szukając spełniającego oczekiwania oczyszczacza, zwróćmy uwagę na wydajność poszczególnych modeli. Jeżeli jest ona podana w metrach kwadratowych, określa maksymalną wielkość pomieszczenia, które urządzenie jest w stanie oczyścić w ciągu godziny. W przypadku określania wydajności w metrach sześciennych wskaźnik dotyczy konkretnie ilości powietrza filtrowanego w czasie 60 minut. Na podstawie tych danych możemy określić, czy dany oczyszczacz powietrza będzie wystarczający dla naszego mieszkania, biura, czy dowolnego innego pomieszczenia.

Koszty eksploatacji oczyszczacza powietrza

Z każdym rokiem rośnie liczba osób, które decydują się na oczyszczanie powietrza w mieszkaniu. Jeżeli określimy już własne potrzeby i znajdziemy odpowiadający im model, powinniśmy dokładnie przeszukać strony internetowe i lokalne sklepy. Bardzo często ceny w sklepach online i stacjonarnych znacznie się od siebie różnią, dlatego też warto poświęcić nieco czasu na poszukiwania najlepszej okazji. Jednakże podliczając koszty oczyszczania powietrza w mieszkaniu, trzeba również uwzględnić, ile będzie kosztowała eksploatacja urządzenia. Przede wszystkim koszty generuje konieczność dokonywania regularnych wymian filtrów. Przykładowo filrt HEBA wymaga wymiany co dwa lata, natomiast filtr węglowy często już po roku nie nadaje się do użytku. Zawsze trzeba pamiętać o wymianie tych elementów, aby urządzenie cały czas sprawnie działało. Ażeby oszacować opłacalność zakupu poszczególnych oczyszczaczy powietrza, warto przynajmniej szacunkowo podliczyć: cenę urządzenia, ceny akcesoriów oraz koszty pięcioletniej eksploatacji. Ten zabieg pozwoli nam określić, który model dostępny na rynku jest najkorzystniejszą propozycją. Nie można dać się zmylić niskiej cenie urządzenia, która często oznacza wysokie koszty związane z wymianą filtrów i innych akcesoriów.

Oczyszczanie powietrza w mieszkaniu jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia. Oczywiście na zdrowiu nie należy oszczędzać, jednak nie warto też bezsensownie przepłacać. Pragnąc odnaleźć najlepsze oczyszczacze powietrza, warto więc przeglądać oferty różnych sprzedawców, a także porównać parametry urządzeń, aby ostatecznie móc być zadowolonym z wyboru.